AMD Ryzen Islemci

Avrupalıların %60’ı AMD CPU’ları tercih ediyor!

AMD’nin Intel’in gölgesinde yaşamaktan son zamanlarda gerçek bir rakip haline geldiğini biliyoruz ve yeni bir anket bunu gösteriyor. Avrupa Donanım Birliği’ne (EHA) göre AMD’nin popülaritesi son iki yılda yüzde 50 arttı.

Onlar satın almak amacıyla bir sonraki masaüstü işlemcisi sorulduğunda katılmak 10.000 katılımcıların anket yüzde 60 Intel üzerinde şirketi seçmekle, AMD için bir tercih ifade etti.

EHA başkanı Koen Crijns, “Son üç yılda AMD’nin meraklıları segmentinde büyük bir ivme kazandığını gördü” dedi. “AMD, Ryzen serisi CPU’larla, mükemmel bir fiyat/performans oranı sunarken, kalan performans boşluklarını ortadan kaldırdı.”

AMD, Avrupa PC hayranları arasında yavaş yavaş iyilik kazanıyor. 2018’de yapılan benzer bir ankette, katılımcıların yüzde 40’ı AMD’yi tercih etti. Bu rakam, bu yıl Mayıs ayında yapılan başka bir ankette yüzde 50’ye kadar çıktı.

Crijns, “Son aylarda yüzde 50’den yüzde 60’a çıkan tercih artışı, AMD’nin en yeni 3. nesil Ryzen masaüstü CPU’sunun piyasaya sürülmesiyle açıklanabilir” dedi.

AMD, grafik kartları söz konusu olduğunda da kazanç sağlıyor, ancak Nvidia açık ara baskın isim olmaya devam ediyor. EHA yayınlarını okuyanların yüzde 72,8’i GeForce kartlarını tercih ederken, AMD’nin payı son altı ayda yüzde 4 artarak yüzde 19’dan yüzde 23’e çıktı.

Ayrıca anket, AMD GPU’larını tercih eden hemen hemen herkesin bunları şirketin CPU’larıyla birleştirdiğini gösterdi. Bir Intel işlemci/AMD grafik kartı kombinasyonu, sonuçların yalnızca yüzde 2,9’unu oluşturuyordu.

AMD’nin popülerlik artışı yaşadığı sadece Avrupa değil. Amazon’un ABD’deki en çok satan CPU grafiğinde, ilk on sıranın ikisi hariç tümü AMD işlemcileri tarafından işgal edildi ve CPU satışları Japonya’daki Chipzilla’nın önüne geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir