Çok Hızlı Gelişen Sosyal Platform YouTube: Gelecekteki YouTube ?

YouTube çağımızda çok hızlı gelişen bir sosyal platform. Platformda şu anda video izlemek için herkesin neredeyse akın ettiği bir platform. Çevrenizden illaki duymuşsunuzdur. ”Ben YouTube’rım. İsterseniz YouTube’un tarihçesine bakalım.

Youtube Ne Zaman Ortaya Çıktı ?

Tarihler 15 Şubat 2005’i gösterirken 3 eski Paypal çalışanı tarafından kuruldu. Bu 3 arkadaş aslında siteyi karşılaştıkları bir problemden dolayı kurdular. Sorun ise e-mail üzerinde video yükleyememeleriydi. Kurulduktan 1 sene sonra hızlı bir şekilde gelişti. Teknoloji devi Google ise daha o zamandan ne kadar potansiyelli bir site olduğunu gördü ve satın aldı. Google tarafından yapılan düzenlemelerle site daha uygun bir hale getirilerek kullanıcılara sunuldu.

Neden Bu Kadar Hızlı Gelişiyor ?

Buradan sokağa çıksak tarafsız bir röportaj yapsak. Sorumuz ise ”Film izlemek mi yoksa kitap okumak mı ?” diye bir soru sorsak. Çoğunluk film izlemeyi tercih edecektir. Neden peki? Çünkü görsel içeriği izlemek kitap okumaya göre çok daha kolaydır. Siz hiçbir şey yapmıyorsunuz. Sadece ekranda oynatılan görüntüyü gözlerinizle izliyorsunuz. Fakat kitap okurken hem gözleriniz hem de okuduklarınızı akılda tutup bir şeyler anlamaya çalışıyorsunuz. Bu yüzdendir ki video izlemek insanlar için çok daha kolay ve pratiktir. YouTube’da bir video platformu olduğu için dünyada çok hızlı bir şekilde büyüyor ve artık herkes biliyor. Televizyonun ilk çıktığı zamanlar neredeyse kimsede yoktu. Çünkü pahalıydı. Fakat zamanla artık herkesin evinde televizyon var. Ama YouTube paralı değil. Üstelik videolardaki reklamlarla para bile kazanıyorsunuz. Sadece elinizde bir telefon veya bilgisayar ve sahip olmanız gereken internet. Bu saydıklarım da dünyanın neredeyse her yerinde var.

Özgür Video İçerikleri ve Kimseye Bağlı Kalmama !

Video paylama şirketi öyle bir platform ki herkes özgür. Televizyon kanalları gibi değil. Herkes istediği bir konuda paylaşımda bulunuyor. Ona göre de bir kitle oluşuyor etrafında. İnsanlar kendilerini takip eden insanlarla konuştukça, onların yorumlarını okudukça mutlu oluyorlar ve yeni videolar çekiyorlar. Bu sayede insanlar mutlu oluyor şirket ise hızla büyüyor.

YouTube TV
YouTube TV Logosu

Yakın Gelecekte Yeni Televizyon YouTube Mu ?

Yakın gelecekte artık televizyon yerine internetten platforma girerek istediğiniz içeriği izleyebilirsiniz. Kim bilir belki de televizyon artık özel amaçlar için kullanılacak, video sitesi ise her dakika her saniye kullandığımız bir platform haline gelecek. Şu anda bile çok hızlı bir şekilde büyüyen bu sosyal paylaşım platformu ülkemizde de büyük ilerlemeler kaydetti. Artık televizyon kanallarının bir de YouTube üzerinde açtıkları kanalları var. Artık diziler bu platform üzerinden paylaşılıyor. Haberler bu platform üzerinden paylaşılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir