Facebook’un Ücretsiz İnternet Taşıyacak Aquila Drone’u Testlerden Başarılı Geçti

Facebook senelerdir üzerinde çalıştığı, lazer teknolojisini kullanarak havadan ağ erişimi sağlayacak drone’lardan biri olan Aquila’yı geçtiğimiz yıllarda üretimini bitirmişti. Sadece meydana getirilen testlerde bazı ufak çapta kazalar geçiren Aquila, bir türlü istenilen seviyeye ulaşamamıştı. Güneş enerjisi ile çalışan ve internet taşıma görevi üstenecek drone nihayet testlerde ulaştı.
Mark Zuckerberg’in kurduğu firma, hatalı olan uçuş denemelerinden öğrendiği derslerle aynı hataları tekrarlamak istemediğini nihayet gösterdi. Aquila’yı geliştiren mühendisler, yeni ekipmanlar ve yazılımlarla drone’u çok daha üstün özelliklerle bürünmüş bir araç haline getirdi. Uçakta artık performans verisi toplamak için yüzlerce yeni radyolar, yeni sensör, değiştirilmiş otopilot yazılımı, pürüzsüz bir yüzey ve iniş yapmayı kolaylaştıracak yatay bir pervane bulunmakta.
Yapmış oldukları testlerde sorunsuz bir şekilde uçuş ve iniş meydana getiren ekip, dünyada internet bağlantısı imkanı bulunmayan yerlere ulaşmak için artık tam teşkilat hazır olduklarını ifade etmekteler. Hatırlayacak olursanız Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’de seneler önce benzer bir söylemde bulunmuştu: “Tamamen güneş enerjisiyle çalışan insansız hava aracımız Aquila çok yakında semanden dünyanın internet ulaşmayan köşelerine medeniyeti taşıyacak”.
Sizce Aquila, interneti olmayan bölgelerde uçarak(daha çok Afrika bölgesi) insanların internet kullanımınlarını arttırabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir