Windows10X katlanabilir

Microsoft’un yaklaşmakta olan Windows 10X’i katlanabilirlerden daha fazlasında görünebilir!

Windows 10’un harika Arama uygulamasını, ışıltılı Başlat Menüsünü ve çok yönlü olağanüstü güvenilirliği seviyorsanız, gizli bir Microsoft dahili belgesinin size iyi haberleri var. Çift ekranlı Surface Neo için eşlik eden bir işletim sistemi olarak duyurulan yeni Windows 10X, tüm bunları ikiye katlayacak ve kapaklı dizüstü bilgisayarlara da tırmanacak.

Microsoft’un 10X’in kullanıcı arayüzüyle ilgili niyetleri, ilk olarak küçük bir mavi kuşa sinsi sinsi bir kedi tarafından bahsedilen, şu anda mevcut olmayan bir web sayfası tarafından neredeyse tamamen ortaya çıktı . Değişiklikler tipik olarak statik Windows için kapsamlıdır, ancak devrim niteliğinde bir şey yoktur: Windows için ChromeOS olarak adlandırın.

Artık Android-y tarzında ‘Başlatıcı’ olarak adlandırılan Başlat Menüsü, “web sonuçlarıyla, mevcut uygulamalarla ve cihazınızdaki belirli dosyalarla sorunsuz bir şekilde entegre edilmiş” yeni bir Arama özelliği tarafından yönetiliyor. Ses, klavye ve dokunmayı destekler ve herkesin favori arama motoru Bing’i temel alır. Hemen altında, kullanıcı tarafından seçilen ancak kullanıma bağlı olarak biraz değişebilen yarı kalıcı bir uygulama ızgarası bulunur. Web siteleri, Edge’den uygulama olarak yüklenebilir. Genişletme, cihazın tüm uygulamalarını ortaya çıkarır ve oradan kaldırılabilirler.

“Önerilen” bölümün altında, “en sık ve en son kullandığınız uygulamalara, dosyalara ve web sitelerine göre dinamik olarak güncellenen” içeriğe odaklanıldı. Canlı döşemeler ve bildiğimiz uygulama listesi tamamen gitti. Bonus olarak Cortana da öyle.

Yeni bir Windows 10X arayüzünün altında, gizemli yeni bir Dosya Gezgini’ne sahip olabilecek yenilenmiş bir Görev Çubuğu bulacaksınız. “Hem istiridye kabukları hem de katlanabilirler için görev çubuğu, modelde bazı alternatifler oluşturmak için çekilebilen bir dizi ‘kaldıraç’ ile aynı temel model olacak.” Kaldıraçlar, hizalamayı, sonların sayısını, sonların sırasını ve birkaç stilistik seçeneği içerir.

Sağ tarafta, hem bildirim merkezinin hem de hızlı ayarların yerini alan bir Eylem Merkezi olacak. Android’den başka bir ipucu alarak, normal bir bildirim listesi ve bir kaydırma işleminin arkasında bazı yapılandırılabilir hızlı ayarlar var. İlginç bir şekilde, Neo’nun bir SIM yuvasına sahip olduğunu önerebilecek hücresel ayarlara da bir referans var.

Belgeler, Windows 10X hakkında hala kararsız birçok şey olduğunu gösteriyor – burada tasarım özetleri hakkında yorum yapıyoruz, bu yüzden hiçbir şeyin garanti olduğunu düşünmeyin. Aslında, bu belgeler önerdikleri kadar yeniyse, Microsoft’un Windows 10X için hazır tek bir kod satırı bile yoktur. Bu, Microsoft’a geri bildirim vermek için mükemmel bir fırsat haline getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir