Blackberry - Windows Phone 8 Whatsapp Güncellemesi

WhatsApp, 31 Aralık’ta BlackBerry 10/OS ve Windows Phone 8.0 desteğini sonlandıracak

Uzun zaman oldu, ancak WhatsApp’ın belirli BlackBerry ve Windows Phone cihazlarında çalışmayı durdurmasına bir haftadan az bir süre kaldı. Facebook’un sahibi olduğu firma daha önce bu platformlara desteğini 2016 yılı sonuna kadar sonlandıracağını açıklamıştı. Ancak daha sonra bu süreyi uzatmıştı.

Destek sayfasındaki bir güncellemede WhatsApp ekibi, hizmeti BlackBerry OS, BlackBerry 10 ve Windows Phone 8.0 ve daha eski sürümlerde kullanma yeteneğinin 31 Aralık 2017’de sona ereceğini yazıyor.

Şirket, “Artık bu platformlar için aktif olarak geliştirme yapmayacağımız için bazı özellikler herhangi bir zamanda çalışmayı durdurabilir” diye yazıyor.

WhatsApp’ın diğer bazı platformlardaki kullanım ömrü sonu tarihi o kadar hızlı gelmeyecek. Hala Nokia Symbian S60 kullanan birkaç kişinin desteği 30 Haziran 2017’de sonlandırıldı, ancak Nokia S40 desteği 31 Aralık 2018’e kadar devam edecek, Android 2.3.7 ve daha eski sürümleri ise hizmeti 1 Şubat’a kadar kullanabilecek. 2020.

“Bu platformlar, gelecekte uygulamamızın özelliklerini genişletmek için ihtiyaç duyacağımız türden yetenekler sunmuyor. Etkilenen bu mobil cihazlardan birini kullanıyorsanız, daha yeni bir işletim sistemi sürümüne veya OS 4.0+ çalıştıran daha yeni bir Android’e geçmenizi öneririz. IOS 7+ çalıştıran iPhone veya WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeniz için Windows Phone 8.1+” açıklıyor.

Windows Phone 7, Android 2.1, Android 2.2 ve iOS 6 güncellemeleri geçen yıl durdurulmuştu.

Yükseltmeniz durumunda sohbet geçmişinizi eski platformlardan birinden daha yenisine aktarma seçeneği yoktur, ancak WhatsApp bunları bir e-posta eki yoluyla göndermenize izin verir.

WhatsApp’ın kararı sürpriz değil. BlackBerry OS ve Windows Phone OS kullanıcılarının toplam sayısı, dünya çapındaki akıllı telefon pazarının yüzde 1’inden daha azını oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir