Faraday FF91 Elektrikli Otomobil Tesla’nın Rekorunu Geçti!

Elektrikli araç üretimi konusunda başarılı projeler üreten Tesla Motors yeni rakibi Faraday FF91 firmanın parkur rekorunu alt üst etti. Çevreci otomobil sektöründeki çekişmeler, F1 veya MotoGP yarışları kadar heyecan vermekte.

Faraday Future firmasının lüks modeli olan Faraday FF91 ise Tesla’nın elektrikli araçlardan en güçlü rakiplerinden birisi olduğunun kanıtladı. Sınıfındaki araçların hem test teste tabi tutulduğu hem de ayrı ayrı karşılaştırıldığı Pikes Peak etkinliğindeyüksek performans elde eden otomobil, tırmanış pistini 11 dakika 25.082 saniyede bitirdiğini görmek mümkün.

Bu rekor tüm zamanların en iyi rekoru olmakla beraber Tesla’nın rekorunu tam tamına 23 saniye gibi büyük bir fark ile geliştirmek demek doğru olur.

Söz konusu Faraday FF91 elektrikli modeli aslında bir prototip ve üretime şuan için hazır değil. Seri üretim konusunda şu anda bile ufak teknik problemleri aşmak zorunda olduklarını ifede eden Faraday’ın mühendisleri, ticari üretim için net bir tarih vermediler. Şirketin test sürücüsü ve ana mühendisi Robin Shute “Amacımız FF91 ile yapabileceğimiz şeylerin ötesine geçmek” şeklinde Faraday FF91 elektrikli otomobilini yorumladı.

Faraday FF91 elektrikli otomobili.

Elbette zirvenin en üst basamağında bulunan Elon Musk‘un yönetimini üstlendiğ Tesla olsa da, firmalar arası rekabet sonucu her zaman kullanıcılar için en iyi ve en güvenli teknolojiyi gün yüzüne çıkar. Bu söz konusu araçlar pahalı fiyatlı otomobiller olabilirler ancak iyi bir teknoloji, üst düzey ürünlerde kullanılıp denenmedşkten sonra hiçbir zaman bütün tüketicilere hitap eden ürün kategorisine girmeyi başaramaz. Otomotiv dünyasının en iyi en canlı örneği ise F1 yarışları demek mümkün. Mesela bugün bir McLaren otomobilinin içindeki motor teknolojisi, 5 yıl önce yarışan arabaların içlerinde demek mümkündür.

Apple Park’ın Muhteşem Gün Batımı Videosu Yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir