Şimdiye Kadarki Tüm iPhone’ları Parçalarına Ayırdılar!

Apple’nin akıllı telefonlarda devrim yarattığı cihazları kullanıcılar tarafından çok beğenildi. İlk olarak iPhone 1 ile piyasaya girdi. Tam 10 yaşına giren iPhone her yeni bir model piyasaya sürüyürdu. Bu geleneği iPhone SE modeli ile Apple bozdu, şimdiye kadar 11 model bulunmakta. Haberin devamında tüm iPhone modellerinin parçalarına ayrılmış görsellerle sizleri baş başa bırakıyoruz.

iPhone 1 (Haziran 2007)

Apple iPhone 1 tam 3.5 inç ekrana 320×480 pixel çözünürlüğe erişebilen ekran piyasanın en iyi cihazlarından bir tanesiydi. Apple iPhone 1 Cihazın dijital medya oynatma özelliği ve dokunmatik ekranı cihazı eşsiz kılan niceliklerdendi.

iPhone 3G (Haziran 2008)

Yüksek hızlı bağlantı bu yıllarda artık önemli hale gelmişti Apple bu modele 3G bağlantısı ekledi. En önemli özelliği ise artık bir uygulama mağazası bulunması demek doğru olur.

iPhone 3GS (Haziran 2009)

Zamanında yeterli yenilik eklenmemesi ile eleştirilen model, artık 3.2 Megapiksellik daha güçlü bir kamerasının, artık video kaydedip sesli kontrol özelliğini görmek mümkün.

iPhone 4 (Haziran 2010)

Apple, rakiplerine iPhone 4 modeliyle güzel bir cevap vermişti. Yeni, düz ergonomiye sahip telefon anteni arka kısımda rahatsız etmeyecek şekilde monte edildi. Çözünürlük Retina’ya yükselmiş (640×960) modelde kamerada sensörlü olarak 5 Megapiksele yükseltildi.

iPhone 4S (Ekim 2011)

iPhone 4S’in ergonomisiyle aynıydı, fakat içerisinde Apple’ın en yeni A5 işlemcisine bulunuyordu. 8MP’lik kamera 1080p video kaydedebilme özelliğine sahipti. Bu sırada iOS, donanımla aynı hıza gelişiyor ve Siri, iPhone 4S’e özel bir işlev olarak sunulmaya başlanıyordu.

iPhone 5 (Eylül 2012)

Apple’nin en popüler telefonlarından bir tanesi olan model 4 inç’lik 640×1136 piksel çözünürlüklü güçlü bir ekrana sahipti. En çok eleştirilen eksiği ise eskimeye başlayan bir iOS sürümü ile gelmemiş olmasıydı. Fakat bir yıl sonra 18 Eylül’de çıkan iOS 7 ile bu problem çözüme kavuşturuldu.

iPhone 5S ile iPhone 5C (Eylül 2013)

iPhone 5S modeli ise daha performansı arttırılmış işlemci, home tuşuna gizli yeni parmak izi tarayıcısı ve daha güçlü kamera gibi gelişmeler ile geliyordu. 2008’de App Store ortaya çıktığından beri en kapsamlı güncelleme olan iOS 7 ise, önemli güncellemeleri beraberinde getirdi.

iPhone’un evriminin yedinci serisinde önemli bir değişiklik gerçekleşti ve iPhone’un daha ekonomik, plastik gövdeli ikinci bir serisi, yani iPhone 5C piyasaya sürüldü. iPhone 5C, modeli plastik gövdesi haricinden 5 modelinden farkı bulunmuyordu.

iPhone 6 ile iPhone 6 Plus (26 Eylül 2014)

En önemli güncelleme, şüphesiz iPhone’un ekranının 4 inç’ten 4.7 inç’e çıkarılmış olması demek mümkün. Bu arada çözünürlük 1136×640’tan 1334 x 750’e kadar arttırılmıştı.

iPhone 6 Plus ise daha çok büyümüş, 5.5 inç’lik bir ekran boyutu ile geliyordu. Telefon, çözünürlüğü de 1920 x 1080 piksele kadar yükseltilmişti.

Her iki modelde de iPad Air’e benzeyen metal arka yüze sahip olmalarıydı. Son derece mükemmel, dayanıklı ve eşsiz bir görünüm alıcılarına sunuyorlardı. Bir başka çok önemli değişiklik, güç düğmesinin arttırılmış ekran boyutu sebebiyle üstten sağ tarafa taşınmış olması.

iPhone 6S ile iPhone 6S Plus (9 Eylül 2015)

Apple iPhone 6 ile 6S Plus modellerinin 2014’ün iPhone 6 ile 6 Plus’ının oluşturduğu sağlam temeli güncelleştirerek geliştirmeyi hedefliyor. Cihazlar, aynı ekran boyutuna ve tasarıma sahipken farklı renk seçeneği olan Rose Gold eklenmiş bulunmakta.

Bununla berabere Apple, akıllı telefonlarının gövdesinde 7000 serisi alüminyuma devrederek bükülme testlerinden başarılı geçmeyi umuyor. Telefonlar, Apple’ın yeni performansı arttırılmış A9 işlemcisiyle beraber gelirken kamera, artık 12MP’e yükseltilmiş.

Yeni telefonlarına eklediği en önemli özelliği ise, ekrana ne kadar çok bastırdığınızı anlayan 3D Touch teknolojisi. Yeni iPhone’lar bu özellik ile yumuşak ve sert dokunuşlar arasındaki farkı anlayarak, size çeşitli işlevler kullanabilme olanağı sunmakta.

iPhone 7 ile iPhone 7 Plus (7 Eylül 2016)

Adeta devrim niteliğinde olan iki model. Apple iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’u tanıttıktan sonra artık 3.5 mm kulaklık girişinin telefondan kaldırılmış olması. Yeni iPhone’de ses ve veri iletimi Lightning portu ile sağlanacak.

Apple’ın suya dayanıklı ilk akıllı telefon modeli iPhone 7 ve iPhone 7 Plus cihazları. Diğer bir yandan telefonların kapasitesi 32/128/256 GB depolama alanına yükseltilmiş oldu.

iPhone 7 Plus’ın akıllı telefonun 12 megapiksellik yüksek çözünürlüğünde f/1.8 diyafram aralığına sahip çift kamerası, DSLR fotoğraf makinesini kullanıyormış gibi akıllı telefonunuzda yaşama olanağı sağlamakta.

Facebook Wi-Fi İle Etrafınızdaki Wi-Fi Ağlarının Şifrelerini Öğrenin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir